„Przyniosłam Wam też naklejki” - powiedziałam do grupy przedszkolaków, dobrze wzmacniając to słowo-klucz, by zwrócić ich uwagę. „Bo lubicie naklejki?” - dopytałam, czekając na informację zwrotną. „Taaak” - odpowiedziały chórem.

„Przyniosłam Wam też naklejki” - powiedziałam do grupy przedszkolaków, dobrze wzmacniając to słowo-klucz, by zwrócić ich uwagę. „Bo lubicie naklejki?” - dopytałam, czekając na informację zwrotną. „Taaak” - odpowiedziały chórem. „Też lubię! Widzicie, z naklejek można nie wyrosnąć” - odpowiedziałam z uśmiechem.

Ale dobrze jest oczywiście, kiedy zaczynamy używać ich jednak... doroślej. Kiedy służą czemuś więcej niż chwilowej - szybko mijającej - radości związanej z czynnością obklejania. 

Naklejki w projekcie Serce Kobiety | uBOGAcONA pojawiły się pierwszy raz jako dodatek do Kalendarza Kobiety 2017. Było ich 30. Zawierały hasła i fragmenty biblijne, a w moim zamyśle miały służyć jako motta na tydzień. Były nawet odpowiednie miejsca w Kalendarzu, gdzie można było je umieszczać. Oczywiście, znalazły one wiele innych zastosowań! I zmieniały się w kolejnych latach. Czemu nadal tworzę naklejki do jakże ważnych - czasem i poważnych - dorosłych narzędzi, jakimi są kalendarze i notesy? 

W czym mogą naklejki się przydać? Zapraszam do prześledzenia listy inspiracji!

 

 1. Dodatek do kalendarza/planeru 

Naklejek używam jako dodatku do Kalendarza Kobiety i planerów. Zaznaczam ważne miejsca, szczególne dni, moje modlitwy, a także korzystam z haseł, np. planując miesiąc. 


 

 2Do programu formacyjnego

Po pierwsze, w programie formacyjnym są one przydatne do pracy z notesem. Do oznaczania ważnych odkryć, do tworzenia list, do akcentowania skarbów. Po drugie, naklejki z hasłami nie tylko mogą być uzupełnieniem notesu, ale idealnymi przypominajkami. Naklejki w codzienności do świętości zawierają bowiem hasła idealnie wpisujące się w treści programu uBOGAcONA na drodze do świętości. Naklejki dołączone do programu uBOGAcONA między niewiastami Starego Testamentu także zawierają ważne hasła związane z historiami odkrywanych bohaterek. 

 

 

3. Przypominajki... z misją!

Naklejki z hasłami są idealnymi przypominajkami, które można umieścić w bardzo różnych miejscach. Na telefonie (z tyłu), na komputerze, na okładce Pisma Świętego/notesu/pamiętnika/etc. Ja mam je na monitorze komputera. Przypominają mi przy pracy o tym, że miłość jest ważniejsza niż perfekcjonizm, o tym, jak ważna jest Boża łaska (ważne przypomnienie przy pracy!) czy o geniuszu kobiety, który jest dla mnie słowem-misją!

Słyszałam też wiele historii dotyczących tego, jak mogą pomóc takie hasła, pięknie oprawione i umieszczone w odpowiednich miejscach. Np. hasło o pięknie - umieszczone na lustrze (autentyczne świadectwa nastolatek!).

 

 

4. W Piśmie Świętym lub lekturach

Naklejki - zwłaszcza te małe - pomagają mi oznaczyć ważne dla mnie miejsca podczas lektury duchowej. Wklejam serduszka w ważnych fragmentach Biblii czy w innych tekstach. Gdy wracam do nich później, łatwo mi znaleźć te szczególne miejsca!

 

5. Naklejki - do ozdobienia prezentu a może... kanapki? :-)

Pakując prezent używam często naklejek do ich ozdobienia :-) I to wcale nie muszą być wielkie prezenty. Moja siostra pokazała mi niedawno jeszcze jeden, świetny patent. Naklejkami zakleja torbki śniadaniowe z kanapkami do szkoły dla swoich dzieci. Czyż nie jest cudownie, gdy w przerwie śniadaniowej przywita nas - albo osobę, którą kochamy - hasło w Nim mam wszystko albo Jezu, ufam Tobie?

 

6. Naklejki jako prezent

Naklejki mogą też same stać się prezentem. Mogą posłużyć do stworzenia zakładki czy pięknej ramki z kolażem. Ale też same mogą stać się małym, niezobowiązującym, ale jakże praktycznym i pięknym prezentem. Zapakowane w kopertę i opasane wstążką na pewno ucieszą wiele kobiet! Może staną się umocnieniem dla mamy małych dzieci albo dla przyjaciółki przeżywającej trudny czas? A może będą pretekstem... do rozmowy?

7. Naklejki do listów

Naklejki świetnie sprawdzą się jako dodatki do listów i pocztówek. Mogą ozdobić nie tylko kopertę, ale także kartki, na których piszemy!  

 

8. Naklejki jako pomoc do pracy z dziećmi

Zaczęłam od tego, że dzieci lubią naklejki. A skoro je lubią... To mogą stać się świetnym elementem do naszej domowej katechezy. Nasze uBOGAcone naklejki na pewno najbardziej trafią do serc dziewcząt (szczególnie tych, które już umieją czytać), ale kto wie, jaki znajdziemy sposób?

 
 
Moje dodatkowe wskazówki

Wskazówka #1

Naklejki zero waste 

Naklejki oprócz standardowych wykrojonych już kształtów mają też paski, które nie muszą stać się... odpadami! Korzystam z nich chętnie. Gdy w naklejkach do programu uBOGAcONA między niewiastami Starego Testamentu wpadłam na ten pomysł..., to wtedy tworząc kolejne naklejki już z zasady dodałam takie paski! :-)

 

Wskazówka #2

Organizacja naklejek 

Na pewno każda z nas może znaleźć swój sposób na przechowywanie naklejek. Dla mnie pomocą stała się kieszonka, jaką zrobiłam na tylniej okładce Kalendarza, korzystając z eko torebki - ale do tego idealnie nada się koperta czy nawet zwykła kartka. Wtedy są w jednym miejscu i zawsze mogę po nie sięgnąć. Podobną kopertę przywiesiłam na lodówce obok planera ściennego.  

 

Katarzyna Marcinkowska

 

***

PS Wiem, że to nie wszystkie sposoby! Macie swoje sposoby na korzystanie z naklejek? Możecie się z nami podzielić w komentarzach lub mailowo! 

PS 2 uBOGAcone naklejki dostępne są w sklepiku :-)


Żeby komentować artykuły należy się zalogować.

You have no rights to post comments