Nie ma jednego sposobu na prowadzenie tego samego Kalendarza. Ile użytkowniczek, tyle pomysłów! Ważne jednak na początku, by poznać funkcje terminarza i jego możliwości. A kolejnym krokiem jest oczywiście wsłuchanie się w siebie - swoje potrzeby i pragnienia. Mam nadzieję, że zbiór wskazówek będzie inspiracją do tego, by jeszcze piękniej korzystać z Kalendarza Kobiety 2020

 

#1 - Inspiracje... do formacji serca!

Kalendarz Kobiety 2020 ma swój szczególny motyw przewodni, a wraz z nim - Przewodniczkę. Jest Nią Maryja. O Niej przypominają kolory, ilustracje, kwiaty, podkreślone święta. To wszystko po to, by o Niej pamiętać, ale jednocześnie to zachęta i inspiracja... do formacji! 

Każdy miesiąc w Kalendarzu rozpoczyna grafika (związana z Maryją), a także cytat. Jest to wprowadzenie do motywu przewodniego danego miesiąca, który jest także poruszany w cytatach przy każdej niedzieli, a także w tygodniu. Można samodzielnie rozważać te treści - zgodnie z inspiracjami - lub dołączyć do programu formacyjnego uBOGAcONA na drodze z Maryją (na każdy miesiąc dodatkowe materiały i możliwość dzielenia się z innymi uczestniczkami).

 

 

#2 - Oznaczenia, które warto poznać i rozszyfrować

 

W każdym dniu podane są sigla (czyli czytania z liturgii dnia), imiona patronów tego dnia (a więc i solenizantów), a także ważne informacje i przypomnienia, jak obowiązkowe wspomnienia liturgiczne czy dni, o których warto pamiętać, jak Dzień Babci.  

 

Wspomnienia maryjne

W Kalendarzu Kobiety 2020 wyróżnione zostały (oznaczone na niebiesko) wspomnienia, święta i uroczystości związane z Maryją. Zarówno te świętowane w Kościele bardzo uroczyście, jak i te, które mają zasięg lokalny i są wspomnieniami dowolnymi. Uczestniczki programu uBOGAcONA na drodze z Maryją otrzymają więcej informacji o tych wspomnieniach w swoich materiałach na platformie. A każda użytkowniczka Kalendarza będzie mogła danego dnia znaleźć informacje na mediach społecznościowych uBOGAcONA (Instagram, Facebook).

 

Wyróżnione patronki dni

Złotą gwiazdką przy imieniu wyróżnione zostały patronki dni, których biografię lub krótką filmową inspirację można znaleźć w Kalendarium na platformie. Dostęp do Kalendarium dla wszystkich uczestniczek programu uBOGAcONA na drodze z Maryją. Dla użytkowniczek Kalendarza, które nie korzystają z programu może być to zachęta do odkrywania świętych kobiet!  

 

#3 - Dodatkowe strony 

Na pierwszych stronach Kalendarza Kobiety 2020 można znaleźć wyszczególnione strony z konkretną propozycją ich uzupełnienia. Jest to oczywiście zaproszenie, z którego można skorzystać na wiele sposobów!

 

Moje ulubione modlitwy maryjne

Niemal pierwsze strony kierują nas do tematu modlitw maryjnych. Tych kartek nie trzeba uzupełniać od razu, ale warto już na początku o niej pomyśleć. Może będzie to zbiór wybranych fragmentów zbierany w ciągu roku? A może powstanie tu własna modlitwa za przyczyną Maryi? Jeśli nie masz żadnego pomysłu - możesz przepisać np. wezwania Litanii Loretańskiej! Warto ją mieć gdzieś w pobliżu, prawda?

Podsumowanie 2019 roku

Zanim rozpoczniesz drogę z Maryją w 2020 roku, warto zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na miniony czas. Można wtedy zebrać najważniejsze doświadczenia, wspomnienia, wydarzenia, nauki. Może powstanie lista wdzięczności? Dzięki podsumowaniu łatwiej będzie obrać dobry kierunek na nowy rok!

Plany i cele na 2020 oraz... słowo na ten rok!

Po tej chwili zatrzymania (która może trwać kilka dni! - bo przecież spojrzenie na cały miniony rok to naprawdę duże zadanie!), warto obrać kierunek nowego roku. Nie musi być to bardzo szczegółowy plan. Nie musi być idealny. Jest to raczej zachęta do nastawienia serca i spojrzenia w przyszłość: co się może wydarzyć? jaki to będzie dla mnie rok? 

Na początku znajduje się także zaproszenie do wybrania słowa na rok. Może być to konkretne słowo, jak: wiara, miłość, łagodność, relacje. Może być to cytat z Pisma Świętego, np. Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia czy W każdym położeniu dziękujcie. Nie musi być to słowo idealne. Nie trzeba go też bardzo długo rozważać, ale warto to zrobić, odkrywając, co dla mnie jest teraz ważne, do czego też zaprasza mnie Bóg.

 

#4
Planery

W Kalendarzu Kobiety 2020 znajduje się kilka wersji planerów. Jest całoroczny na jednej stronie. Jest całoroczny na kilku stronach (gdzie można mieć lepszy ogląd na całość, jest także miejsce na wpisanie czy oznaczenie ważnych dat). Są także plany na każdy miesiąc. 

W planerach można nie tylko planować miesiąc czy oznaczać wykonanie jakichś zadań (np. odmówione części różańca w nowennie pomepjańskiej), ale jest tu też przestrzeń, która może posłużyć do umieszczenia ważnych haseł na ten czas. Motto miesiąca? Pokrzepiające słowo? Może naklejka? Takie nastawienie serca na początku miesiąca jest bardzo pomocne! 
Dlaczego początki miesiąca są tak ważne?

 

#5
Naklejki

Zestaw naklejek jest dodatkiem do każdego Kalendarza. Są na tyle małe, że idealnie zmieszczą się w Kalendarzu - jako motto, przypominajka. Naklejki z tajemnicami różańcowymi mogą oznaczać zmianę tajemnicy w róży różańcowej lub po prostu - wybraną do rozważania tajemnicę. Oczywiście można naklejki wykorzystać nie tylko w Kalendarzu! Jak można z nich korzystać? Garść inspiracji.

 


Żeby komentować artykuły należy się zalogować.

You have no rights to post comments